Oneşti: Concursuri diecezane de religie la Liceul Teologic „Fericitul Ieremia”

By: Administrator

   Sâmbătă, 14 mai 2016, Liceul Teologic „Fericitul Ieremia” din Oneşti a fost gazda celor trei concursuri diecezane anuale: concursul interjudeţean de religie catolică pentru clasele V-VI, concursul interjudeţean de desene „Prin copii, Dumnezeu salvează lumea!” şi concursul de eseuri „Episcop martir Anton Durcovici”.

   Deschiderea zilei s-a făcut printr-o rugăciune şi un salut al părintelui Cristinel Ghiurca, director al Liceului Teologic „Fericitul Ieremia” din Oneşti, la ora 9.45, în capela liceului.

   Cei 57 de elevi participanţi la concursul interjudeţean dedicat lor şi ceilalţi 23 de participanţi la concursul de eseuri au avut apoi 2 ore la dispoziţie să îşi expună cunoştinţele despre sfânta Spovadă, Maslu, porunci, dar şi despre faptele de milostenie. În paralel, o comisie a evaluat lucrările calificate pentru etapa interjudeţeană a concursului de desene, lucrări expuse într-un spaţiu pregătit în acest sens.

   Un punct aparte la această manifestare de la Oneşti l-a avut întâlnirea spirituală cu fericitul Ieremia. În timp ce elevii susţineau proba scrisă, profesorii au participat la un moment de rugăciune în faţa moaştelor fericitului şi au putut vizita biserica sanctuar, atât cripta, cât şi biserica de sus, deja inaugurată.

   Iată primii clasaţi pentru fiecare concurs:

 – la Concursul interjudeţean de religie catolică, clasa a V-a: Cozorici Maria (Şcoala Gimnazială Gioseni, nota 10.00), Medveş Denis Stelian (Şcoala Gimnazială Tămăşeni, nota 9.80), Şolot Paul (Şcoala Gimnazială „A. I. Cuza”, Bacău, nota 9.70), Dahnovici Maria Anastasia (Şcoala Gimnazială „Al. Şafran”, Bacău, nota 9.20), Sescu Georgiana Claudia (Liceul Teoretic Săbăoani, nota 9.00); la clasa a VI-a: Nistor Melania (Şcoala Gimnazială „A. I. Cuza”, Bacău, nota 10.00), Miron Paula Alexandra (Şcoala Gimnazială Moineşti, nota 9.90), Constantin Flavian (Şcoala Gimnazială Mogoşeşti, nota 9.80), Iancu Irina (Şcoala Gimnazială Nr. 10, Bacău, nota 9.70), Benchea Maria Larisa (Şcoala Gimnazială Gioseni, nota 9.65), Robu Ştefania Mihaela (Şcoala Gimnazială Mogoşeşti, nota 9.65);

 – la Concursul interjudeţean de eseuri „Episcop martir Anton Durcovici”: la Secţiunea: Eseuri – clasele IX-X: Boeru Ioana Elena (Colegiul Naţional „Dimitrie Cantemir”, Oneşti – nota 10.00), Ungurianu Denisa (Colegiul Tehnic „Ghe. Asachi”, Oneşti, nota: 9.90), Socaciu Gemma (Colegiul Naţional „G. Moisil”, Oneşti, nota 9.00), Trifan Denisa (Colegiul Naţional „C. Negri”, Tg. Ocna, nota 8.90), Polcovnicu Petronela (Colegiul Economic „I. Ghica”, Bacău, nota: 8.70); la Secţiunea:Eseuri – clasele XI-XII: Popa Francesca Lucia (Colegiul Naţional „G. Moisil”, Oneşti, nota 10.00), Mârţ Andreea (Colegiul Naţional „Roman Vodă”, Roman, nota 9.80), Feru Denisa Daniela (Colegiul Naţional „V. Alecsandri”, Bacău), Adam Elena Andreea (Colegiul Tehnic „Miron Costin”, Roman, nota 8.90); la Secţiunea: Poezie – clasa a IX-a, Stolnicu Oana Sandra (Colegiul Tehnic „H. Coandă”, Bacău, nota: 10.00);

 – la Concursul de desene: Secţiunea Pictură, clasele I-IV: Herciu Agneza (Şcoala Gimnazială Gioseni, Premiul I), Vlad Alexia (Şcoala Gimnazială „A. I. Cuza”, Bacău, Premiul II), Beţa Vlad (Şcoala Gimnazială Horleşti, Premiul III), Macor Maria (Şcoala Gimnazială „Spiru Haret”, Bacău, Menţiunea I), Farcaş Maria (Şcoala Gimnazială Gioseni, Menţiunea II); Secţiunea Grafică: clasele I-IV: Mate Carol-Robert (Şcoala Gimnazială Nr. 10, Bacău, Premiul I), Zediu Ştefania (Şcoala „A. I. Cuza”, Bacău, Premiul II), Beresteanu Tudor Andrei (Şcoala Gimnazială Somuşca, Premiul III), Benchea Antonio-Patriciu (Şcoala Gimnazială Somuşca, Menţiunea I, Frunză Marius (Şcoala Gimnazială Horleşti, Menţiunea II); Secţiunea: Pictură, clasele V-VIII: Doboş Ştefania (Şcoala Gimnazială Nr. 1, Valea Seacă, Premiul I), Cojan Alexandra (Şcoala Gimnazială Nr. 1, Valea Seacă, Premiul II), Pătraşc Melania (Şcoala Gimnazială Nr. 1, Valea Seacă, Premiul III), Cimpoieşu David Richard (Liceul Sportiv Roman, Menţiunea I), Manea Raluca (Colegiul de Artă „G. Apostu”, Bacău, Menţiunea II); Secţiunea Grafică, clasele V-VIII: Juncă Andreea (Şcoala Gimnazială „M. Drăgan”, Bacău, Premiul I), Cherecheş Denis (Şcoala Gimnazială Gioseni, Premiul II), Manolache Valerian (Şcoala Gimnazială Nr. 1, Oneşti, Premiul III), Bertea Ioana (Şcoala Gimnazială „A. I. Cuza”, Bacău, Menţiunea I), Cotea Luiza (Şcoala Gimnazială Horleşti, Menţiunea II); Secţiunea Desen: clasele IX-XII: Ciubotaru Rita Georgiana (Colegiul Tehnic „Petru Poni”, Roman, Premiul I), Pamfile Diana Maria (Colegiul Economic „I. Ghica”, Bacău), Botezatu Paula Felicia (Liceul Teologic „Fericitul Ieremia”, Oneşti, Premiul III); Secţiunea Grafică: clasele IX-XII: Sabău Bianca (Liceul Teologic „Fericitul Ieremia”, Oneşti, Premiul I), Fârţade Dragoş (Colegiul Tehnic „Petru Poni”, Oneşti, Premiul II), Parascanu Eliza-Ioana (Liceul Teologic „Fericitul Ieremia”, Oneşti, Premiul III), Fârţade Dragoş (Colegiul Tehnic „Petru Poni”, Oneşti, Menţiunea I), Mihoc Marian Gabriel (Liceul Teologic „Fericitul Ieremia”, Oneşti, Menţiunea II), Secţiunea Tehnică mixtă: clasele IX-XII: Pătraşc Cosmin Emanuel (Liceul Teologic „Fericitul Ieremia”, Oneşti, Premiul I), Olariu Octavian (Liceul Teologic „Fericitul Ieremia”, Oneşti, Premiul II), Comoraşu Alesia (Colegiul Naţional „Ghe. Vrânceanu”, Bacău, Premiul III), Dămoc Ştefania (Colegiul Economic „I. Ghica”, Bacău, Menţiune).

   Încheierea celor trei concursuri s-a făcut cu o rugăciune de mulţumire, în jurul orei 13.00, în cripta sanctuarului, la care au participat elevii şi profesorii însoţitori.

   Mulţumim fraţilor capucini pentru calda primire, la fel şi pentru sprijinul acordat în reuşita acestei manifestări. Mulţumim tuturor participanţilor dar şi colegilor din zona Oneşti, de religie şi de alte specialităţi, pentru timpul şi efortul dedicat elevilor.

   Felicitări tuturor elevilor şi profesorilor coordonatori! Vă mai aşteptăm la Oneşti!

Prof. Cristian Scripcaru

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

four + 19 =

Informații Contact

Oficiul pentru Pastorația Școlară și Predarea Religiei în Școli se dorește a fi un instrument în favoare elevilor, profesorilor și tuturor acelora interesați de bunul mers al școlii.

Strada Mihail Sturdza, Nr. 25, Bloc 25,

0753 667 107 sau 0765 442 583

tamasps@yahoo.com

Derulare Sus